Olejek z owoców niewielkiego tropikalnego drzewa May Chang (Litsea cubea), spokrewnionego z cynamonem i występującego we wschodniej Azji określany jest „olejkiem spokoju”, gdyż ma wielki wpływ w zakresie promowania fizycznego relaksu i psychicznego odprężenia.
May Chang znany jest również pod nazwą górskiego pieprzu, egzotycznej lub tropikalnej werbeny. Owoce, kora, liście i kwiaty od dawna stosowane były w medycynie chińskiej. Natomiast olejek eteryczny ma dość krótką historię stosowania i stał się popularny dopiero w ostatnich latach, głównie za sprawą aromaterapeutów, dla których jest jednym z ulubionych olejków używanych w zabiegach leczniczych.
Zapach olejku jest często porównywany do trawy cytrynowej, ale jest delikatniejszy, świeży, słodki, ciepły z nutami piżma, prawie jak zapach cytrynowej werbeny.
Podstawowe właściwości
Olejek wykazuje się działaniem relaksującym, poprawiającym nastrój, zmniejszającym uczucie lęku, przeciwdepresyjnym a także posiada właściwości przeciwzapalne, ściągające, antyseptyczne, hipotensyjne, pobudzające, tonizujące.

Stosowany jest w leczeniu bólu pleców, bólach ze strony układu pokarmowego, nudnościach, niestrawności. Pomocny jest w oczyszczaniu skóry, w leczeniu skóry tłustej, trądzikowej. Olejek ma delikatny efekt chłodzenia i działa jako doskonały tonik do skóry. Zmniejsza objawy cellulitu. Zmniejsza obkurczenie oskrzeli, co sprawia, że może być pomocny w łagodzeniu objawów zapalenia oskrzeli i astmy. Zauważono również, że olejek może zmniejszać arytmię serca, co prawdopodobnie jest ubocznym skutkiem zmniejszenia poziomu stresu.
W synergii z innymi olejkami wspiera procesy fizjologiczne w walce z boreliozą.
Do opracowania tekstu korzystamy z materiałów ogólnodostępnych w mediach internetowych, dobierając je dla Was według naszej najlepszej wiedzy.