Cynamon cejloński – wspiera nie tylko układ odpornościowy

6465
Cynamon

Cynamon cejloński uznawany jest za najlepszy gatunek cynamonu na świecie. Cynamon cejloński jest przyprawą podawaną w formie zwiniętych rurek – laseczek cynamonu lub utartego proszku.

Pochodzi od cynamonowca cejlońskiego, który występuje w krajach o tropikalnych klimacie: Indiach, Sri Lance oraz Birmie, choć jego introdukowane plantacje można znaleźć w niektórych państwach Afryki, Azji, Oceanii i Ameryki Południowej.

Cinnamon wood and Betle at the local market in the morning. Pakse, Champasak, Laos.

Jak powstaje cynamon cejloński?

Cynamon cejloński jest korą cynamonowca cejlońskiego, drzewa zaliczanego do rodziny wawrzynowatych. Od tysięcy lat jest cenioną rośliną przyprawową. Korę cynamonowca pozyskuje się od 2 do 3 razy w roku, w czasie pory deszczowej. Aby wonna i smakowita przyprawa mogła trafić na stoły w niemal każdym zakątku świata, uprzednio pracownicy plantacji muszą ściąć pędy drzew, a także okorować świeżo ścięte gałęzie. Kora cynamonowca cejlońskiego poddawana jest krótkiej fermentacji, kiedy to oczyszcza się ją z zewnętrznej korowiny oraz wewnętrznych pozostałości po łyku. Następnie kroi się ją w podłużne paski, które przez dłuższy czas suszy się na słońcu. To właśnie na tym etapie przyprawa nabiera charakterystycznego żółtobrązowego koloru i zwija się, tworząc rurki. Dopiero tak przygotowany surowiec pochodzący z cynamonowca cejlońskiego można nazywać cynamonem cejlońskim.

 

Właściwości cynamonu cejlońskiego

Cynamon był stosowany w tradycyjnej chińskiej medycynie od tysięcy lat. Ma silne działanie dezynfekujące, przeciwwirusowe i antybakteryjne. Jak informują lekarze, ekstrakt z cynamonu cejlońskiego ma bardzo silne działanie bakteriobójcze wobec bakterii E. coli oraz salmonelli. Ponadto stosowanie cynamonu cejlońskiego hamuje wzrost pleśni i drożdżaków, które bardzo często atakują ludzi (szczególnie uporczywego grzyba z gatunku Candida). Cynamon cejloński ma także właściwości przeciwzapalne i jest cenionym afrodyzjakiem.

Ceylon cinnamon sticks

Cynamon cejloński znalazł zastosowanie w preparatach wspomagających odchudzanie. Jego spożywanie przyspiesza przemianę materii, reguluje pracę nerek i poprawia proces trawienia. Regularne spożywanie cynamonu w niewielkich dawkach może przyczynić się do oczyszczenia organizmu i utraty nadmiaru tkanki tłuszczowej. Dowiedziono, że cynamon obniża poziom cholesterolu we krwi, a także przyczynia się do metabolizmu glukozy oraz insuliny, przez co pozwala obniżyć poziom cholesterolu we krwi. Stosowanie cynamonu jest pomocne w walce z wolnymi rodnikami, dzięki czemu opóźnia proces starzenia się organizmu. Zażywanie cynamonu w stanach migreny może znacząco obniżyć dolegliwości bólowe. Odmiana cejlońska przyprawy wspomaga krzepnięcie krwi, obniża ryzyko chorób serca, a także jest wykorzystywana w leczeniu chorób Alzheimera oraz Parkinsona. Ponadto uważa się, że cynamon cejloński ma właściwości antynowotworowe.

Do opracowania tekstu korzystamy z materiałów ogólnodostępnych w mediach internetowych, dobierając je dla Was według naszej najlepszej wiedzy.