Helicobacter pyroli i wrzody żołądka

10147
Helicobakter Pyroli

Żołądek jest ważnym elementem naszego przewodu pokarmowego. Jest jak worek zbudowany z mięśni o sporej objętości, nawet do 3 litrów. W nim kontynuowana jest druga faza trawienia oraz produkowany jest tzw. sok żołądkowy. Jest on mieszaniną wielu enzymów, zapoczątkowujących trawienie białka i tłuszczu. Zawiera m.in. kwas solny, który jest w stanie zniszczyć niebezpieczne drobnoustroje, co chroni nas przed rozwojem różnych infekcji.

Niejednokrotnie właściwa praca żołądka ulega zaburzeniu i rozpoczyna się w nim proces chorobowy. Najczęstszą chorobą żołądka, dotykającą ok.10 % populacji jest choroba wrzodowa.

Wrzód zlokalizowany w żołądku można opisać jako ubytek, miejscowy brak błony śluzowej. W miejscu tym tworzy się „krater”, wokół którego toczy się stan zapalny. W ostateczności może dojść do przedziurawienia ściany żołądka.

Najczęstszą przyczyną rozwoju wrzodów żołądka jest zakażenie bakterią Helicobacter pylori. Bakteria ta charakteryzuje się szczególnymi właściwościami, dzięki którym jest odporna na działanie kwasu solnego. Przyczepia się do błony śluzowej ściany żołądka, gdzie produkuje toksyny. Uszkadzają one delikatną strukturę narządu, dając początek do rozwoju choroby.

Inną przyczyną jest nadmierne spożycie leków niesteroidowych.
Wrzody mogą powstawać jako skutek uboczny działania niektórych leków. Zwłaszcza takie negatywne działanie wykazuje aspiryna, ibuprofen, naproksen.

Regularne spożywanie mocnych alkoholi, palenie papierosów może również mieć wpływ na powstanie wrzodów.

Przewlekły stres psychiczny także przyczynia się do osłabienia bariery ochronnej żołądka i umożliwia powstawanie wrzodów. Szczególnie jest to niebezpieczne, gdy osoba jest zarażona bakterią Helicobacter pylori.

Do objawów choroby należą:

  • uczucie pieczenia lub ból pośrodku brzucha, pomiędzy klatką piersiową a pępkiem – to najczęstszy objaw wrzodów żołądka
  • ból żołądka na czczo lub gdy żołądek jest pusty. Taki ból może utrzymywać się od kilku minut do kilku godzin, ustępuje po spożyciu posiłku.
  • spadek masy ciała, głównie ze względu na niechęć do jedzenia
  • nudności lub wymioty
  • wzdęcia
  • odbijanie, zgaga
  • niedokrwistość, najczęściej objawiającą się zmęczeniem, dusznościami i bladą skórą
  • ciemne, smoliste stolce
  • wymioty krwią lub wyglądającymi jak „fusy z kawy”.

Odczuwając jakiekolwiek dolegliwości warto udać się do lekarza, aby wykonać dokładną diagnostykę zdrowotną.

Jak należy odżywiać się mając chorobę wrzodową?

Wprowadź produkty będące naturalnym źródłem probiotyków.
Bakterie probiotyczne są czynnikami, które ograniczają rozwój szkodliwych bakterii Helicobacter pylori, mogą więc wspomagać proces powrotu do zdrowia. Zaleca się więc zwiększone spożycie jogurtów naturalnych, kapusty kiszonej i kimchi, produktów fermentowanych.

Zwiększ ilości błonnika w diecie.
Naukowcy donoszą, że dieta uboga w błonnik pokarmowy i przeciwutleniacze przyczynia się do rozwoju zmian wrzodowych. Dlatego zachęca się do zwiększenia ilości spożytego błonnika. Włókna błonnika działają jak bufor, zmniejszając koncentrację soków żołądkowych w żołądku. Spowalniają także pasaż treści jelitowej, co skutkuje mniejszą ilością wzdęć, osłabiając dyskomfort i ból w przewodzie pokarmowym. Duże ilości błonnika znajdują się w warzywach i owocach, kaszach, płatkach owsianych, roślinach strączkowych.

Włącz do swojej diety antyoksydanty.
Witamina A – pomaga w regulacji pracy żołądka, zmniejszając rozwój wrzodów. Witaminę tą znajdziemy w batatach, marchewce, szpinaku, wątróbce.
Witamina C – chroni żołądek przed rozwojem wrzodów, ponieważ jest niezbędna do prawidłowego gojenia się ran. Pomaga również w usuwaniu bakterii H.pylori. Wykazano, że mniejsze dawki tej witaminy, ale przyjmowane regularnie mogą mieć korzystne efekty. Źródłem tej witaminy są m.in. owoce cytrusowe, truskawki, kiwi i brokuły.
Papryka czerwona jest bardzo dobrym źródłem witaminy C, ale u niektórych osób może podrażniać błonę śluzową żołądka, co sprzyja nasileniu objawów choroby.

Spożywaj chude produkty białkowe.
Chude gatunki mięsa, ryby, produkty mleczne np. jogurt, kefir są dobrym źródłem łatwo przyswajalnego białka, które jest niezbędne do procesów regeneracji i odbudowy ran. Ryby zawierają również kwasy omega- 3, które zmniejszają stan zapalny i mogą zmniejszać ryzyko rozwoju kolejnych zmian wrzodowych. Zaleca się, aby produkty te nie zawierały zbyt dużej ilości tłuszczu, ponieważ składnik ten może pobudzać żołądek do pracy.

Ogranicz w diecie:
– alkohol – może powodować uszkodzenia błony śluzowej żołądka, doprowadzając do mikroran, które mogą rozwinąć się w wrzód.
– kofeina – nie tylko znajdziemy ją w kawie, ale także w herbacie, napojach energetycznych, a nawet w czekoladzie. Kofeina zwiększa produkcję kwasu solnego w żołądku.
– nadmiar soli – produkty z wysoką zawartością soli mogą sprzyjać rozwojowi H.pylori. Uważaj więc na pikle, oliwki, produkty przetworzone.