Adaptogeny – inteligentne wsparcie biegacza

2187

Suplementacja jest w obecnych czasach niezbędna. Jednak nie wszystkie środki są tak samo dobre. A niektóre kombinacje wręcz nie dają żadnych korzyści.

Wprowadzanie mikroelementów do zmęczonego treningiem organizmu wcale nie gwarantuje szybszej jego regeneracji. Duże znaczenie ma to, co jest aplikowane, kiedy i w jaki sposób. Wiadomo np., że magnez dobrze wchłania się tylko do godzin przedpołudniowych, więc stosowanie go wieczorem mija się z celem. Mimo to wielu amatorów aktywności fizycznej wprowadza go do organizmu wieczorem, by… zapobiegać nocnym skurczom mięśni. Podobnie rzecz się ma z cynkiem i chromem. Pierwiastki te, przeciwnie jak magnez, najlepiej wchłanianie są wieczorem, dlatego spożywanie preparatów z ich zawartością w pierwszej części dnia mija się z celem.

Innym przykładem niewłaściwego stosowania suplementacji jest łączenie mikroelementów, których oddziaływanie wzajemnie się znosi – na przykład selenu i cynku. Co więcej oba te pierwiastki powinny być używane także o różnych porach (selen – rano, a cynk – wieczorem). Przykładów pierwiastków antagonistycznych jest zresztą wiele więcej. Zachodzi też działanie odwrotne – tzn. można spotkać pierwiastki, które wzajemnie stymulują swoje działanie. Witamina C np. intensyfikuje wchłanianie przez organizm żelaza.

Wszyscy dietetycy są natomiast zgodni, że jedne z najlepszych środków wykorzystywanych w suplementacji to adaptogeny. Są to produkty ziołowe, które muszą spełniać 3 podstawowe warunki:

  • powodować minimalne zmiany (zaburzenia) w fizjologii organizmu,
  • nie działać specyficznie, lecz „uodparniać” organizm poprzez szerokie oddziaływanie fizyczne, biochemiczne itp.,
  • normalizować i usprawniać różne funkcje organizmu i nie mieć działań niepożądanych.

Podstawowe adaptogeny to żeń–szeń, ashwagandha i miłorząb japoński.

Adaptogeny funkcjonują w obrębie układu współczulnego, którego rola objawia się szczególnie w sytuacjach stresowych bądź zagrożenia. Organizm jest wówczas adoptowany do panujących warunków. Jedną z nadzwyczajnych sytuacji jest stan zmęczenia. Antropogeny pozwalają zachować sprawność i mają duży wpływ na ogólną kondycję organizmu.

W przypadku adaptogenów podkreślić jednak należy, że ich świetne regeneracyjne oddziaływanie na organizm ujawnia się jedynie w przypadku regularnego stosowania w dłuższym okresie czasu (minimum 1-2 tygodnie). Poza tym są one bardzo dobrymi antyoksydantami. Neutralizują wolne rodniki, co znacznie spowalnia procesy starzenia się komórek.

 

Do opracowania tekstu korzystamy z materiałów ogólnodostępnych w mediach internetowych, dobierając je dla Was według naszej najlepszej wiedzy.