Szczeć pospolita roślina z rodzaju szczeciowatych od dawna wykorzystywana w celach leczniczych w tradycyjnej medycynie ludowej. Za terapeutyczną aktywność odpowiadają zawarte w jej liściach i korzeniu kwasy fenolowe, irydoidy, glikozydy, saponiny i alkaloidy. Synergiczne działanie wymienionych związków przekłada się na przeciwzapalne, przeciwbólowe i antybiotyczne właściwości szczeci.
Wzmocnienie tkanki kostnej
Związki szczeci wspierają regenerację uszkodzonej tkanki łącznej i zmniejszają ubytek masy kostnej. Minimalizują ryzyko rozwoju osteoporozy i osteopenii.
Za takie działanie odpowiadają saponiny, które stymulują aktywność komórek kościotwórczych i zmniejszają aktywność komórek kościogubnych. Dodatkowo zapobiegają obniżeniu gęstości mineralnej kości, między innymi dzięki temu, że ograniczają wydalanie wapnia i fosforu wraz z moczem. Szczególnie polecana przy schorzeniach stawowo-kostnych.
Działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne
Ekstrakty ze szczeci skutecznie łagodzą ból i tłumią stany zapalne. Bardzo dobrze sprawdzają się w terapii dolegliwości kostno-stawowych, artretyzmu, reumatyzmu, dny moczanowej, a wręcz wzmacniają i regenerują chrząstkę kostno-stawową.
W badaniach udowodniono, że związki chemiczne zawarte w szczeci obniżają stężenie kluczowych mediatorów zapalnych. W artretyzmie wyniki potwierdziły korzystne, przeciwzapalne i
Działanie przeciwdrobnoustrojowe
Szczeć cechuje się dużą aktywnością przeciwdrobnoustrojową. Niszczy chorobotwórcze bakterie, pierwotniaki, drożdże i niektóre grzyby. Jest skuteczna w leczeniu kandydozy – ogranicza patologiczny przerost drożdży rodzaju Candida albicans. Eliminuje również grzyby rodzaju Aspergillus fumigatus, odpowiedzialne za grzybicę uszu i zatok przynosowych.
Szczeć z powodzeniem wykorzystuje się terapii boreliozy i towarzyszących jej koinfekcji. Zawarte w roślinie związki likwidują wywołujące boreliozę bakterie Borrelia burgdorferi i stymulują układ immunologiczny do walki z nimi. W badaniach porównano działanie ekstraktów ze szczeci do amoksycyliny – antybiotyku powszechnie stosowanego w leczeniu boreliozy. Ustalono, że szczeć cechowała się podobną aktywnością. Idealnie pasuje jako dodatek do protokołu Buhnera.
Krętki bakterii wywołujących boreliozę są niezwykle odporne na działanie standardowych środków farmakologicznych. Dzięki specyficznej, spiralnej budowie przedostają się do/z krwioobiegu do tkanek przez co trudniej je zwalczyć. Naukowcy uważają, że zawarte w szczeci związki umożliwiają uwolnienie chorobotwórczych bakterii do krwioobiegu. W ten sposób stają się one „widoczne” dla komórek systemu odpornościowego i mogą być łatwo zneutralizowane.
Działanie antynowotworowe
Szczeć wykazuje potencjał przeciwnowotworowy. Zawarte w roślinie polisacharydy hamują proliferację komórek nowotworowych i indukują ich apoptozę. Szczegółowe badania prowadzono w odniesieniu do komórek nowotworu złośliwego tkanki kostnej, czerniaka i białaczki ludzkiej. Testy te potwierdziły skuteczność ekstraktów ze szczeci w zwalczaniu komórek nowotworowych.
Usprawnienie procesu trawienia i detoksykacji
Szczeć normalizuje pracę układu trawiennego. Pobudza wydzielanie soków trawiennych i żółci, chroni komórki wątroby przed uszkodzeniami. Dodatkowo działa moczopędnie i napotnie, dzięki czemu usprawnia proces eliminacji toksyn z organizmu.
Do opracowania tekstu korzystamy z materiałów ogólnodostępnych w mediach internetowych, dobierając je dla Was według naszej najlepszej wiedzy.