Zespół pocovidowy (PCS – Post COVID-19 Syndrome)

13670

Coraz większa liczba pacjentów, którzy chorują na boreliozę i przeszli COVID-19 uskarża się na nowe dolegliwości utrzymujące się przez długi czas po wyjściu z infekcji.

W środowisku medycznym mówi się o zespole postcovidowym (PCS – Post Covid-19 Syndrome), wymagającym długotrwałego leczenia i wieloprofilowej opieki specjalistycznej. Długoterminowe skutki zakażenia koronawirusem nie są jeszcze dobrze poznane. Wiadomo już jednak, że związane są z nim powikłania płucne i wielonarządowe, i konieczna jest wówczas wieloprofilowa opieka specjalistyczna. W tej chwili w środowisku medycznym brakuje jeszcze pełnej wiedzy, świadomości i doświadczenia w tej kwestii. Badania na ten temat nadal są w fazie eksperymentalnej, a na ich wyniki przyjdzie nam jeszcze długo poczekać.

3D rendering, coronavirus cells covid-19 influenza flowing on grey gradient background as dangerous flu strain cases as a pandemic medical health risk concept of disease cells risk

Na świecie (Włochy, Stany Zjednoczone) rozpoczęto już badania naukowe w tym kierunku. W wyniku przeprowadzonych dotąd obserwacji wynika, że aż u 44 proc. osób, które wyleczyły się z COVID-19, doszło do znacznego pogorszenia jakości życia. Badacze zauważyli także, że u niektórych pacjentów objawy postcovidowe (zmęczenie, kaszel, utrata węchu i smaku) utrzymywały się najdłużej aż do pięciu miesięcy po przebytej chorobie. Co gorsza u części chorych pojawiają się powikłania sercowo-naczyniowe, neurologiczne, a nawet zaburzenie pracy nerek. Stwierdzono, że wirus SARS-CoV-2 powoduje mikrozakrzepy wywołujące m. in zakrzepicę żył, długo utrzymujące się migreny, a także ryzyko zakrzepów.

Przyjmuje się, że objawy infekcji wywołane koronawirusem, od momentu zakażenia do chwili pozbycia się go z organizmu, utrzymują się średnio do dwóch tygodni. Wiemy już jednak o istnieniu “syndromu długiego covidu”, lub “zespołu postcovidowego”, kiedy to pewne dolegliwości utrzymują się nawet do sześciu tygodni, a niekiedy i dłużej.

Zespół postcovidowy – objawy

  • dotkliwe bóle w klatce piersiowej,
  • napady duszności,
  • migreny i zawroty głowy,
  • zmęczenie i osłabienie organizmu,
  • stan chronicznego zmęczenia (męczące jest nie tylko wykonywanie drobnych prac domowych, ale nawet zwykłe poruszanie się po mieszkaniu, a nawet czytanie książki),
  • uporczywy kaszel (nawet do kilku miesięcy po chorobie),
  • utrzymująca się długotrwale gorączka,
  • utrata węchu i smaku.

Do opracowania tekstu korzystamy z materiałów ogólnodostępnych w mediach internetowych, dobierając je dla Was według naszej najlepszej wiedzy.