Hedychium spicatum

960
Ginger lily (Hedychium spicatum)

Hedychium spicatum to zioło kłączowe, stosowane w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym, kosmetycznym i perfumeryjnym. Tradycyjnie jest szeroko stosowany w leczeniu stanów zapalnych, bólu, astmy, nieświeżego oddechu, wymiotów, biegunki, zapalenia oskrzeli, czkawek, a także leczeniu chorób odkleszczowych.

Hedychium spicatum to gatunek rośliny pochodzący z Chin, Himalajów, Birmy, Tajlandii i Etiopii. Hedychium spicatum rośnie do około 1 m, z zielonymi liśćmi i dużymi pomarańczowymi i białymi kwiatami.

Dostępna literatura wskazuje, że badania nad tym gatunkiem w dużej mierze koncentrują się na badaniach fitochemicznych i farmakologicznych. Badania te wykazały, że kłącze tego gatunku zawierało wiele cennych i ważnych z medycznego punktu widzenia związków, takich jak labdany, terpeny, hedychinon i polifenole. Wiele tradycyjnych zastosowań tego gatunku zostało potwierdzonych na podstawie wyników badań farmakologicznych oraz właściwości biologicznych ekstraktów i czystych związków. Składniki fitochemiczne i związane z nimi działania farmakologiczne dostarczyły pewnych sugestywnych dowodów naukowych na temat różnych etnomedycznych zastosowań tego gatunku w leczeniu, kontroli i zarządzaniu chorobami oraz przy odkrywaniu nowych leków.

Collection of dry Hedychium spicatum (Spiked Ginger Lily or Kapur kachri)

Podsumowanie

Niektóre inne odrębne właściwości biologiczne zidentyfikowane u tego gatunku również otworzyły nowe możliwości dla jego nowych zastosowań. Dlatego wymienione składniki fitochemiczne, takie jak związki fenolowe i flawonoidy oraz powiązane działania farmakologiczne, takie jak aktywność przeciwbakteryjna, przeciwzapalna i przeciwutleniająca gatunku, dostarczyły pewnych sugestywnych dowodów naukowych na temat jego potencjału w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym i aromatycznym.

Do opracowania tekstu korzystamy z materiałów ogólnodostępnych w mediach internetowych, dobierając je dla Was według naszej najlepszej wiedzy.