Olejek cytronelowy – 80 związków aktywnych

5631

Olejek cytronelowy występuje w dwóch odmianach: cejlońskiej i jawajskiej, w zależności od gatunku trawy z jakiego jest wytwarzany. Odmiana jawajska destylowana jest z palczatki Cymbopogon nardus pochodzącej z Cejlonu, natomiast odmiana jawajska z Cymbopogon winterianus, która jako osobny gatunek istnieje od XIX w. i uprawiana była głównie na Jawie, w Indonezji.

Olejki z obu gatunków zawierają ponad 80 związków aktywnych, ale nieco różnią się składem. Głównymi składnikami są geraniol, cytronelal i cytronelol. Bardziej ceniony jest olejek odmiany jawajskiej.

Podstawowe właściwości

Olejek cytronelowy znany jest przede wszystkim jako środek odstraszający komary. Jednakże ma on również wiele innych przydatnych właściwości. Tradycyjne zastosowanie olejku cytronelowego obejmuje leczenie gorączki, problemów menstruacyjnych, dolegliwości przewodu pokarmowego, w szczególności spowodowanych pasożytami (ma działanie odrobaczające).

Olejek cytronelowy jest polecany w postaci okładów w chorobach zapalnych i reumatycznych. Posiada właściwości rozgrzewające, rozszerza naczynia włosowate i zwiększa mikrokrążenie krwi. Może to być pomocne w różnorodnych dolegliwościach ze strony stawów i mięśni, ale również w przypadku aplikacji do korekty figury i walki z cellulitem. Olejek cytronelowy jest skutecznym środkiem antyseptycznym, przeciwgrzybicznym, przeciwbakteryjnym, przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Pomocny jest również w przypadku problemów psychicznych. Jego połączenie z olejkiem cytrynowym daje jeszcze większy efekt rozjaśnienia umysłu.

Do opracowania tekstu korzystamy z materiałów ogólnodostępnych w mediach internetowych, dobierając je dla Was według naszej najlepszej wiedzy.