Ruch i sport to sposób na wieczną młodość! Badania naukowców ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego opublikowane w prestiżowym czasopiśmie “OSTRY DYŻUR” wskazują, że aktywność fizyczna po sześćdziesiątym roku życia znacznie zwiększa zadowolenie ze stanu własnego zdrowia i jakości życia.
Badaniami zostało objętych 95 osób w wieku od 60 do 87 lat. Spośród ankietowanych wyłoniono osoby aktywne i nieaktywne fizycznie. Osoby nieaktywne fizycznie przeznaczały na wszelkiego rodzaju ćwiczenia i aktywności maksymalnie 3 godziny tygodniowo, a osoby określające się jako aktywne fizycznie poświęcały od jednej do ponad dziesięciu godzin tygodniowo na wszelkie formy ruchu. Najczęściej wybieraną formą aktywności były spacery. Wielu wybierało też jazdę na rowerze, nordic walking, czy pływanie. Spośród tych aktywnych fizycznie aż 81% było zadowolonych z jakości swojego życia, określanej według kwestionariusza WHO, natomiast Ci nieaktywni byli zadowoleni jedynie w 27%! Większość z nich, bo 41% była niezadowolona z jakości swojego życia, 32% nie była ani zadowolona, ani niezadowolona. Inne pytanie dotyczyło zadowolenia ze swojego stanu zdrowia. Osoby, które lubią się ruszać, aktywnie wypoczywać i uprawiać sport były zadowolone ze swojego stanu zdrowia w 59%. Tutaj wyniki są zabawne, ponieważ ci 59% spośród nieaktywnych było NIE-zadowolonych ze swojego stanu zdrowia.
Te obszerne badania pokazują, jak wielka różnica jest w subiektywnym odczuciu osób w
późniejszym wieku, jeśli chodzi o własne zdrowie i samopoczucie. Seniorzy, którzy podejmują wysiłek fizyczny są zdrowsi, ale też lepiej odnajdują się w społeczeństwie, mniej dotyka ich samotność, są w lepszej kondycji psychicznej. Paradoksalnie to zły stan zdrowia jest często przyczyną niechęci, lub niemożliwości podjęcia wysiłku fizycznego. Oczywiście, dotykają nas różne schorzenia. Jedne bardziej, inne mniej wpływają na nasze zdolności ruchowe. Trzeba sobie zdać sprawę, że tak naprawdę podjęcie jakiegokolwiek wysiłku fizycznego, kilka razy w tygodniu, to po prostu nasz mały sukces w drodze po lepsze życie. Nikt nie musi być od razu zawodowym sportowcem. Jeśli prowadzi się siedzący tryb życia, a przecież dzisiaj tak wielu z nas to dotyka, to każda dodatkowa godzina ruchu tygodniowo to wielki krok dla naszego organizmu. Krok ku zdrowiu i dłuższemu życiu.
Ruch to życie! Aktywność fizyczna polepsza przepływ krwi, zwiększa wydolność oddechową, a co za tym idzie, poprawia funkcjonowanie całego organizmu. Szybciej oczyszcza się z toksyn, komórki są lepiej dotlenione, a więc wszystkie procesy wewnętrzne zachodzą sprawniej, wszystkie składniki są dostarczane lepiej i szybciej. Trudno wymienić cały szereg korzyści. Nie dość, że poprawia się skóra i wygląd, łatwiej utrzymać odpowiednią masę ciała, poprawia się przemiana materii, detoksykacja, to nawet ruch sam w sobie jest formą leczenia. Przecież fizjoterapia często polega na wykonywaniu ćwiczeń fizycznych, które pomagają wrócić do zdrowia. Mało tego, poprawiają się też zdolności poznawcze i sprawność mózgu. Ruch pozwala zredukować ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, nadwagi i otyłości, osteoporozy, nadciśnienia tętniczego, udaru, raka piersi i jelita grubego, depresji i wielu innych.
Niestety nikogo nie ominą nieodwracalne procesy starzenia. Warto pamiętać o tym, aby się nie przeciążać. Szczególnie osoby chcące zwiększyć swoją aktywność powinny rozpoczynać od lekkich ćwiczeń. Jeśli ambicje i stan zdrowia pozwoli to z czasem można zwiększyć częstotliwość, dystans, czy obciążenie, ale nie na tym należy się skupiać. Istotna jest regularność, nie ma sensu narażać się na zbyt duże obciążenia, czy kontuzje. Często wystarczy codzienny spacer, prawidłowa gimnastyka, zrezygnowanie z używania windy na rzecz wchodzenia po schodach, nawet spędzanie czasu na świeżym powietrzu z wnukami może być świetną okazją, aby nieco się poruszać. Oczywiście jeśli, ktoś cierpi na jakieś schorzenia, powinien skonsultować swoje pomysły na aktywność ruchową z lekarzem, fizjoterapeutą, albo profesjonalnym trenerem. O ile krótki spacer, czy delikatna gimnastyka nie powinny stanowić problemu w większości przypadków, o tyle trening wysiłkowy na siłowni, wyczynowa jazda na rowerze i inne mogą nie być korzystne dla organizmu
w późniejszym wieku. Z całą pewnością jest cała rzesza seniorów w świetnej kondycji, niektórzy są nadal aktywnymi zawodowo sportowcami, ale po prostu chodzi o to, żeby wykonywać takie ćwiczenia, które nam pomogą w poprawie zdrowia, a nie zaszkodzą.
Niezbędnym elementem całej układanki jest też zbilansowana dieta odpowiednia do wieku, o czym niektórzy seniorzy niestety zapominają. Aby zachować siłę, energię i chęci do podejmowania wysiłku fizycznego należy wraz z posiłkami dostarczyć do organizmu wszystkie niezbędne składniki i minerały. Jako uzupełnienie diety dla osób aktywnych fizycznie po sześćdziesiątym roku życia proponujemy adaptogeny np. ekstrakt z żeń-szenia syberyjskiego (Eleutherococcus senticosus), którego działanie szczególnie dobrze wpływa na osoby starsze. Potwierdzają to chociażby badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Bolonii. Badano działanie ekstraktu z żeń-szenia syberyjskiego na zdrowie osób starszych. Wybrano 30 osób w wieku 68-74 lata. Piętnastu z nich przez 8 tygodni stosowało terapię z ekstraktu żeń-szenia syberyjskiego, a pozostałym piętnastu podano placebo. Wyniki pokazały, że już po czterech tygodniach badani, którzy otrzymywali produkt z ekstraktem żeń-szenia syberyjskiego zaobserwowali polepszenie
samopoczucia, wzrost jakości życia i sił witalnych. U osób, którym podano placebo wyniki były nieco gorsze. Żeń-szeń syberyjski ponadto ma działanie przeciwzapalne, antyoksydacyjne, wspiera funkcje odpornościowe i reakcję na stres, poprawia samopoczucie i funkcje poznawcze. Przy tym nie zaburza gospodarki organizmu i praktycznie nie generuje skutków ubocznych, jednak przed rozpoczęciem suplementacji należy dokonać konsultacji z lekarzem, ponieważ może oddziaływać z niektórymi lekami. Nie jest przewidziany dla dzieci poniżej 12 roku życia, oraz kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Stereotyp nakazuje myśleć, że sport i rekreacja to domena młodych, a przecież odpowiednia dawka ruchu jest tak samo potrzebna w młodym wieku, jak i w późniejszym. Jest tak wiele możliwości, aby praktykować aktywność fizyczną, czy na świeżym powietrzu, czy w domu, że każdy znajdzie i wybierze coś dla siebie. Nie warto z tego rezygnować, bo to sposób na zdrowe, spokojne życie, pełne energii i radości. Śledźcie naszą stronę a już niedługo opiszemy interesujące sposoby na aktywność sportową i rekreację, które może wykonywać każdy!
Autor: Marcin Łagocki
Bibliografia:
1.http://ostry-dyzur.net/wp-content/uploads/2018/08/Str.33-40.pdf
2.https://neuroexpert.org/wiki/eleuthero-eleutherococcus-senticosus/
3.Effects of Siberian ginseng (Eleutherococcus senticosus maxim.) on elderly quality of life: a
randomized clinical trial – A F G Cicero, G Derosa, R Brillante, R Bernardi, S Nascetti, A Gaddi
4. The influence of active components of Eleutherococcus senticosus on cellular defence and
physical fitness in man – J. Szołomicki, L. Samochowiec, J. Wójcicki, M. Droździk
5. Daniel Załuski, Helena D. Smolarz -Eleutherococcus senticosus – przykład rośliny adaptogennej
(Postępy Fitoterapii 4/2008)