Górskie wyprawy dla początkujących z B&M Sport

2839

Są w Polsce, Europie i świecie góry tak piękne, że już od samego patrzenia na nie z poziomu morza dosłownie zapiera dech. Chciałbyś stanąć na ich szczycie? Poczuć bezkresną przestrzeń między niebem a ziemią? Podpowiemy Tobie jak bezpiecznie spełnić to marzenie. Jeśli jesteś początkującym wędrowcem świetnie trafiłeś! Doradzimy Tobie w co ubrać się w góry, co wrzucić na zapas do plecaka oraz jakie elementy wyposażenia będą Tobie niezbędne, podczas krótkich górskich trekkingów. W naszym poradniku „Góry dla początkujących” znajdziesz żelazne zasady, którymi powinien kierować się KAŻDY zarówno na etapie planowania, jak i odbywania wycieczek po górach.

Do każdej wycieczki w góry niezależnie od tego czy są to Bieszczady, Tatry, Dolomity, czy Alpy musisz się dokładnie przygotować. W górach nietrudno o ekstremalne warunki. Raptowne załamanie pogody, burza, deszcz, śnieg, mgła i zła widoczność wpisane są w górskie wyprawy (nawet latem!). Odpowiednie przygotowanie nie tylko uchroni Ciebie przed wpakowaniem się w poważne tarapaty, ale również zwiększy Twój komfort wędrówki. Niektóre z naszych wskazówek mogą okazać się śmieszne, oczywiste lub banalne, ale wiedz o tym, że wszystkie są głosem zdrowego rozsądku. Lepiej je sobie przyswoić w zaciszu własnego domu, niż później narażać swe życie na szlaku.

Jak przygotować się do wycieczki w góry krok po kroku? Góry dla początkujących.

Zadbaj o swoją kondycję

Jeśli jesteś typem kanapowca, a wysiłek fizyczny sprawia Tobie nie lada problem przed pierwszą wyprawą w góry zadbaj nieco o swoją kondycję. Pojedź do pracy rowerem, wybierz się na dłuższy spacer, wysiądź z autobusu dwa przystanki wcześniej lub pobiegaj. Góry to nie przelewki i nie ma w nich miejsca dla słabeuszyBardzo szybko weryfikują umiejętności i siły. Pot spływający z czoła, zmęczenie, obolałe mięśnie, kamienie lub błoto, żar lejący się z nieba lub wprost przeciwnie – deszcz, wiatr, a nawet śnieg to nieodzowny element każdej wędrówki górskiej. Warto zadbać o formę wcześniej, góry szybko ją zweryfikują.

Dokładnie zaplanuj trasę

Każda wycieczka w góry, nawet ta najprostsza powinna się wiązać z dokładnym zaplanowaniem trasy. Przed wyjściem w góry zawsze wcześniej zapoznaj się z poziomem trudności, długością oraz planowanym czasem przejścia danego szlaku (całego szlaku w obie strony!). Mierz siły na zamiary. Szukaj tras dostosowanych do Twoich możliwości, pamiętając o tym, że trudność techniczna to nie wszystko. Jeśli nie masz dobrej kondycji nie planuj długich wędrówek po szlakach o dużym przewyższeniu (więcej niż 1000 m). To, że zdobędziesz szczyt, to tylko połowa sukcesu, bo jeszcze musisz z niego zejść. Jeśli masz słabe nogi zejście może Tobie przysporzyć nie lada wysiłku. Zwróć uwagę na to, czy po drodze nie natkniesz się na dodatkowe utrudnienia w postaci dużych kamieni, łańcuchów, drabinek, oblodzeń. Rozważ odpoczynek lub nocleg w schronisku.

Bardzo ważną rolę podczas planowania górskich wędrówek odgrywa również pora roku. Jesienią i zimą warto wyruszyć wcześnie rano, bo w górach szybko zapada zmrok.

Pamiętaj o tym, że poszczególne kolory szlaków wcale nie oznaczają ich stopnia trudności. To MIT! Wprowadzono je po to, aby ich nie mylić ze sobą. Jedną z trudniejszych tras w Tatrach jest bez wątpienia ta prowadząca na Orlą Perć. Oznaczono ją kolorem czerwonym, tak samo jak asfaltową drogę prowadzącą do Morskiego Oka.

TIP: Przy planowaniu trasy możesz posłużyć się aplikacją Mapa Turystyczna. Liczy ona kilometry i czas przejścia danej trasy na poszczególnych jej odcinkach. Korzystamy z niej za każdym razem, gdy planujemy wycieczkę po polskich górach. Dobrym źródłem informacji po tatrzańskich szlakach jest również przewodnik „Tatry Polskie” J. Nyki.

Sprawdź aktualną prognozę pogody

Przed każdą wycieczką w góry sprawdź aktualną prognozę pogody! Dzięki temu będziesz w stanie odpowiednio przygotować się do wyprawy. Da to Tobie cenne informacje na temat tego, jak się ubrać i co spakować do plecaka. Jeśli prognozy pogody przewidują burze, ulewy, gęste mgły lub silne opady śniegu odpuść sobie trekking. Nawet lekko siąpiący deszcz, czy mgła nie tylko odbiorą Tobie piękne widoki, ale znacznie utrudnią orientację i z czasem przemoczą, doprowadzając do wyziębienia i wyczerpania organizmu. Opady deszczu zwiększają również ryzyko poślizgnięcia się i upadku. Musisz też wiedzieć, że latem na niektórych górskich szlakach zalega śnieg, a jego opady o tej porze roku nie są w górach niczym nadzwyczajnym. Pogoda zaś uwielbia płatać figle i zmienia się w górach jak w kalejdoskopie. Na szczytach jest zazwyczaj dużo chłodniej niż w dolinach, a wiatry potrafią miejscami przeszywać do szpiku kości. Wbrew pozorom piękna słoneczna pogoda i lejący się z nieba żar także może uprzykrzyć wędrówkę. Przy silnym wysiłku fizycznym temperatura naszego ciała podnosi się, co może skutkować osłabieniem, a nawet omdleniem. Pamiętaj o tym!

TIP: Aktualne prognozy pogody znajdziesz na na stronie TOPRu lub na stronach: yr.no i meteo.pl. Jeśli jedziesz w Tatry sprawdzaj pogodę w Tatrach, a nie w Zakopanem!!

Pochwal się dokąd idziesz

Przed każdym wyjściem w góry poinformuj swoich najbliższych, wybranych znajomych lub recepcję hotelu, w którym się zatrzymałeś o trasie swojej wędrówki i planowanym czasie powrotu. Wiele osób bagatelizuje ten punkt poradnika „Góry dla początkujących”. Wiedź jednak o tym, że jest on niezmiernie ważny. Pozostawiona informacja może znacznie skrócić czas niezbędny na udzielenie Tobie ewentualnej pomocy i niejednokrotnie uratować Tobie życie. Pamiętaj o tym, żeby po powrocie z trasy zameldować osobom wtajemniczonym swój bezpieczny powrót.

TIP: Numery ratunkowe GOPR/TOPR to 601 100 300 lub 985. Możesz także korzystać ze specjalnie przygotowanej aplikacji Ratunek, która w trakcie zgłoszenia wypadku podaje dokładną lokalizację osoby dzwoniącej.

Zaopatrz się w odpowiednie buty i skarpetki

Pamiętaj – zanim wyruszysz w góry, zaopatrz się w odpowiednie buty (i nie mamy tu na myśli adidasów, czy trampek!). Nie musisz od razu wydawać na nie fortuny, ponieważ na rynku znajduje się wiele sklepów stacjonarnych jak i internetowych oferujących różne modele butów przeznaczonych do górskich wycieczek albo do trekkingu terenowego. Zwróć uwagę na to, aby były one wygodne, sznurowane, miały solidną antypoślizgową podeszwę, najlepiej osłaniały kostkę i były nieprzemakalne. Buty to najważniejszy element stroju w górach. Lepiej zrezygnować z zakupu bielizny termoaktywnej, modnych spodni trekkingowych niż z zakupu odpowiedniego obuwia. Bardzo ważną sprawą jest również ich wcześniejsze rozchodzenie. Nigdy, przenigdy nie zakładaj nowych, nierozchodzonych butów na szlak, bo w 90% skończy się to dla Ciebie bolesnymi otarciami i pęcherzami.

Może to się z początku wydawać śmieszne, ale skarpetki w górach odgrywają równie ważną rolę co buty. Tzw. stopki to pierwszy stopień do piekła! Otarcia stóp i odciski gwarantowane! Skarpetki noszone do butów trekkingowych powinny być wyższe i nieco grubsze. Mają zapewniać dodatkową amortyzację i ochronę przed otarciami, ale też odprowadzać powstałą podczas wysiłku wilgoć na zewnątrz buta oraz regulować temperaturę w jego wnętrzu. By się tak stało, skarpety górskie muszą być wykonane z odpowiednich materiałów np. włókien syntetycznych lub wełny merino – na zimę.

Ubierz się na cebulkę

W co się ubrać w góry? To zapewne dylemat każdego początkującego wędrowca. Ubranie w góry wcale nie musi być drogie. Ma być wygodne, szybkoschnące/wiatroszczelne i co najważniejsze nie krępować Twoich ruchów. Na wycieczki w góry zawsze ubieraj się na cebulkę tj. warstwowo. W każdej chwili możesz się łatwo rozebrać, aby uniknąć przegrzania lub ubrać się, aby nie zmarznąć i nie wychłodzić nadmiernie organizmu.

Jak się ubrać w góry?

  • Kurtka przeciwdeszczowa i/lub wiatroszczelna (ewentualnie peleryna), jest obok butów najważniejszą częścią garderoby w górach o każdej porze roku!
  • Polar lub softshell – chroni przed wyziębieniem organizmu. Przydaje się również latem (we wczesnych godzinach porannych, na przełęczach, na szczycie)
  • Spodnie trekkingowe – zapewniają wygodę, są wytrzymałe i szybkoschnące. Idealne są takie, których nogawki można rozsunąć i zrobić z nich krótkie spodenki. Jeśli w góry wybierasz się w krótkich spodenkach nie zapomnij spakować do plecaka długich spodni!
  • Odzież lub bieliznę termoaktywna – tj. koszulki z długim i krótkim rękawem, kalesony, bokserki, staniki, topy damskie itp. wykonane z materiału ułatwiającego odprowadzanie potu od ciała. Niestety bawełniane koszulki po przepoceniu stają się ciężkie i strasznie długo schną na ciele. Jeśli do tej pory stosowałeś bawełnę, to po pierwszym użyciu odzieży termoaktywnej poczujesz diametralną różnicę. Odzież ta jednak musi być dobrej jakości. Nie polecamy najtańszych koszulek z Lidla:)
  • Nakrycie głowy – latem – czapeczka z daszkiem chroniąca przed słońcem. Wiosną, jesienią i zimą – czapka chroniąca przed wiatrem i chłodem
  • Rękawiczki – rękawiczki latem przydają się podczas wędrówek w wysokie partie gór oraz na szlakach z udziałem poręczy i łańcuchów.
TIP: Czego nie ubierać w góry? Na pewno: jeansów (!!), grubych bawełnianych bluz, eleganckich torebek, biżuterii.

Skompletuj swój ekwipunek

Plecak to niezbędny element każdej górskiej wycieczki. Im mniejszy/lżejszy tym lepszy. Na krótką jednodniową wycieczkę spokojnie powinien Tobie wystarczyć plecak ok. 10-20 litrów. Idealnie jest jeśli taki plecak waży poniżej kilograma. Unikaj wszelkiego rodzaju torebek czy reklamówek! W górach obie ręce muszą być wolne.

Co spakować na wycieczkę w góry?

  • Dokumenty i pieniądze – dowód osobisty i papierowa karteczka z rozpisanym numerem alarmowym na TOPR/GOPR – 601 100 300 lub 985.
  • Naładowany telefon i dodatkowe źródło energii – power bank.
  • Kurtka przeciwdeszczowa, koszulka i dodatkowe skarpetki na zmianę.
  • Przeciwdeszczowy pokrowiec na plecak – niektóre plecaki mają pokrowiec wbudowany, do innych warto go dokupić, aby w razie deszczu nie przemokła zawartość plecaka.
  • Mapa – nawet jeśli doskonale znasz szlak nie rezygnuj z mapy. Nagła zmiana pogody, mgła lub chwila roztargnienia mogą spowodować, że zboczysz ze szlaku i najzwyczajniej w świecie się zgubisz.
  • Latarka czołówka – szczególnie polecana jesienią, kiedy dzień jest krótki i szybko nadchodzi zmrok. Niezbędna zimą! Najlepsza jest latarka czołówka bo dzięki niej masz wolne ręce i równomiernie oświetla Tobie drogę.
  • Mini apteczka z podstawowymi lekami przeciwbólowymi, opatrunkiem, plastrami, opaską elastyczną, opatrunkiem jałowym. Dobrze by było zaopatrzyć ją dodatkowo w folię ratunkową NRC chroniąca przed wychłodzeniem. Zajmuje niewiele miejsca, a może uratować życie.
  • Krem z filtrem przeciwsłonecznym – w górach słońce naprawdę potrafi zrobić krzywdę. Dobry krem z filtrem przeciwsłonecznym wskazany jest o każdej porze roku.
  • Okulary przeciwsłoneczne 
  • Chusteczki odświeżające – przydatne zwłaszcza latem, kiedy szybko i często się pocimy.
  • Kijki – znacznie odciążają kolana, angażując ramiona. Szczególnie pomocne przy schodzeniu.
  • Raki – szczególnie przydają się jesienią i wiosną. Znacznie ułatwiają poruszanie się po zalegającym śniegu. Zimą są NIEZBĘDNE!

Co zabrać do jedzenia i picia?

  • Napoje – najlepiej zapakować do plecaka wodę niegazowaną. Wszelkie napoje gazowane typu cola, sprite dodatkowo wzmagają pragnienie. Podczas wysiłku organizm się odwadnia, więc często chce się nam pić. Wody musisz mieć tyle, aby się nie odwodnić! Podczas planowania trasy sprawdź, czy po drodze będzie schronisko górskie lub strumienie górskie, przy których możesz uzupełnić brakująca wodę. Świetnym rozwiązaniem jest spakowanie do plecaka małego termosu z herbatą. Płyn ten jest niezastąpiony w chłodne i deszczowe dni, nie wspominając już o wędrówkach górskich jesienią i zimą.
  • Jedzenie – kanapki, banany i drobne przekąski jak czekolada, snickersorzechy są bardzo wskazane podczas pieszych wędrówek po górach, ponieważ dodają energii, pobudzają i wzmacniają. Dobrze jest zaplanować trasę tak, aby ciepły obiad zjeść w schronisku (o ile takie na szlaku istnieje).
TIP: Oprócz mapy możesz w górach korzystać z darmowej aplikacji na telefon „Mapa Turystyczna”. Ułatwia ona planowanie wycieczek górskich i pomóc w nawigacji na trasie. Aplikacja prosto i szybko wyznacza trasę, wyświetla jej przebieg na mapie, pokazuje jej długość i szacowany czas przejścia, szczegółowy przebieg i profil wysokościowy. Wskazuje także obecną lokalizację użytkownika.

Zachowuj się w górach

Tak jak i w życiu, tak i w górach obowiązuje turystyczny savoir vivre. Spotkasz się z nim nie tylko w Tartach, Bieszczadach czy Karkonoszach, ale dotyczy on również śmiałków zdobywających Nanga Parbat czy Mount Everest. W każdych górach świata powinieneś pamiętać o zasadach dobrego wychowania. Jak się do nich stosować?

#Zachowaj ciszę

Góry to miejsce wyciszenia. Nie wypada psuć ich magii hałasem, krzykiem, muzyką, czy głośnymi rozmowami ze znajomymi. To samo tyczy się pobytu w górskich schroniskach. To nie są miejsca na alkoholowe libacje. W górach wiele ludzi wychodzi na szlak o świcie – uszanuj ich prawo do wypoczynku.

#Nie zostawiaj po sobie śmieci

To chyba oczywista oczywistość. To co przyniosłeś ze sobą w góry musisz również ze sobą zabrać z powrotem. Zawsze i wszędzie postępuj z powszechnie panującą zasadą, że „ w górach zostawiasz tylko ślady swoich stóp”. Jako ciekawostkę dodamy, że podczas wypraw na Denali (najwyższa góra Ameryki Północnej) uczestnicy wszystkich wypraw dostają specjalne zakręcane plastikowe beczułki, które służą im jako toaleta na trasie i w obozach. Jest absolutny zakaz pozostawiania po sobie „solid” w przypadkowych miejscach na całej trasie wspinaczki. Do kompletu z beczułką wspinacze otrzymują pakiet biodegradowalych worków, do których to właśnie siedząc na beczułce załatwiają swoją potrzebę.

Misją marki Botanical & Medicinal Research Sport jest zapewnienie Państwu lepszego komfortu życia, mocy, zdrowia i witalności. Dzięki naszym produktom będziecie Państwo w najlepszym stopniu wspomagać Państwa suplementację, także przed i podczas górskich wypraw.

Do opracowania tekstu korzystamy z materiałów ogólnodostępnych w mediach internetowych, dobierając je dla Was według naszej najlepszej wiedzy.