W pierwszej części artykułu o sportach ekstremalnych i miejscach w Polsce do ich uprawiania przeważały dyscypliny, które najlepiej uprawiać w górach – wspinaczka, narciarstwo i snowboarding, kolarstwo górskie wszelkiego rodzaju. Niestety nie każdy mieszka w pobliżu terenów górskich, dlatego dzisiaj omówimy sporty ekstremalne, w których trzeba zmierzyć się innymi żywiołami niż ziemia, mianowicie: woda i powietrze. Tak jak poprzednio wybierzemy te, z którymi przygodę możemy zacząć w Polsce i znajdziemy ku temu idealne warunki.

1. Kitesurfing.

Kitesurfing to stosunkowo młody sport, który popularność zdobył pod koniec lat 90, ale za to bardzo widowiskowy. Do zabawy będziemy potrzebować odpowiedniego wiatru o prędkości między 15, a 45 kilometrów na godzinę i wody. Na pewno wielu z tych, którzy wypoczywali nad polskim wybrzeżem miało okazję zobaczyć człowieka z deską przyczepioną do stóp, w rękach trzymającego linki, do których przymocowany jest spory latawiec, dzięki któremu płynie po powierzchni wody, odrywając się od niej co jakiś czas wykorzystując siłę wiatru i fale. Bardziej zaawansowani wykonują podniebne akrobacje podczas lotu, co tym bardziej wprawia w zachwyt postronnych obserwatorów. Nad Bałtykiem nie brakuje miejsc idealnych dla początkujących, oraz żądnych przygód, doświadczonych kitesurferów. Najbardziej popularnym miejscem jest Mierzeja
Helska, gdyż korzystny wiatr panuje tam przez większą część roku. W Jastarni jest kilka szkół, w których można wypożyczyć potrzebny sprzęt i odbyć szkolenie pod okiem instruktora. Mimo, że swoich sił na “kajcie” spróbować może prawie każdy, kto potrafi pływać nie polecamy zaczynać na własną rękę. Najpierw trzeba odbyć szkolenie, aby nauczyć się sterować latawcem, w przeciwnym wypadku wiatr może znieść człowieka na ląd, lub otwarte morze. Łeba jest za to bezpiecznym miejscem dla nowicjuszy, ponieważ woda w tych okolicach jest płytka. Oprócz tego dogodne warunki panują w Zatoce Puckiej, okolicach Rewala, Gdańska, Władysławowa.

2. Wakeboarding.

Kitesurfing to wspaniały sport, ale niestety nie wszystkim jest po drodze. Jeśli mimo to, chcemy poczuć moc wrażeń na wodzie to nic straconego. Wakeboarding jest dość podobny do kitesurfingu, ale zasadnicza różnica polega tym, że płyniemy po tafli wody na desce za motorówką, lub na specjalnym wyciągu. Do skoków i ewolucji wykorzystujemy falę wywołaną przez ciągnącą nas motorówkę, lub specjalnie do tego celu przygotowane przeszkody na wodzie. Dzięki temu do zabawy można wykorzystać wiele akwenów wodnych. Ponadto przy wielu jeziorach, stawach, często w dużych miastach są tzw. wakeparki, czyli miejsca z wyciągami, przeszkodami, wypożyczalnią sprzętu i wykwalifikowaną obsługą, która zapewni nam podstawowe szkolenie i bezpieczeństwo. Koszt nie jest duży, a zabawa jest przednia. Jeśli niedaleko naszego miejsca zamieszkania jest jakiś wakepark, to można tam wyskoczyć w każdej wolnej chwili, jeśli tylko pogoda dopisuje. Pod Warszawą zlokalizowanych jest kilka wakeparków, m.in. w Brwinowie i Konstancie-Jeziornej, we Wrocławiu na kąpielisku Glinianki, w Kryspinowie pod Krakowem, w Poznaniu nad jeziorem Malta i w wielu, wielu innych miejscach. Większość osób mieszkających w Polsce znajdzie akwen posiadający warunki do uprawiania wakeboardingu w promieniu kilkudziesięciu kilometrów od swojego miejsca zamieszkania, lub bliżej.

3. Paralotniarstwo.

Jeśli nie czujesz się jak ryba w wodzie, za to marzysz by latać jak ptak, to może warto
zainteresować się paralotniarstwem? Jest to wymagający sport i aby móc odbywać samodzielne loty należy odbyć kurs i zdobyć wymagane uprawnienia. Kontrolę nad ta dyscypliną w Polsce sprawuje Urząd Lotnictwa Cywilnego. Naukę latania na paralotni można podjąć tylko z wykwalifikowanym instruktorem. Jak widać sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, niż w przypadku innych sportów ekstremalnych, ale niezwykłe krajobrazy i poczucie wolności z pewnością wynagrodzą włożony wysiłek. Paralotniarze potrafią się wznosić na kilka kilometrów w górę i odbywać naprawdę długie loty. Rekord świata w długości lotu na paralotni wynosi ponad 550km! Choć statystycznie paralotniarstwo nie jest specjalnie bardziej niebezpieczne, niż np. latanie szybowcem, czy małym samolotem to poważne wypadki się zdarzają. Dlatego tak ważne jest odpowiednie wyszkolenie i dbałość o bezpieczeństwo. Na szczęście zanim wydamy niemałe pieniądze na marzenia o lataniu, możemy niedużym kosztem sprawdzić, czy to jest coś dla nas. Szkoły paralotniarstwa oferują jednorazowe loty tandemowe z instruktorem. Taki lot pozwoli zobaczyć na
czym to polega, oraz czy posiadamy na tyle rozsądku, żeby uprawiać taki sport samodzielnie. Szkoły latania rozsiane są po całym kraju, jest ich co najmniej kilkanaście i chociaż często loty odbywa się ze zbocza jakiejś góry, lub wzniesienia, to loty na terenach nizinnych też są możliwe. Start może odbywać się za pomocą wyciągarki, a nawet za samochodem.

4. Spadochroniarstwo.

Sport spadochronowy wywodzi się z wojska i dzisiaj obejmuje co najmniej kilka dyscyplin. Jedne z najbardziej ekstremalnych, to base jumping polegający na skoku ze spadochronem z budynków, mostów, czy skał. Jednak dla większości ludzi, już pojedynczy skok w tandemie oferuje niezapomniane przeżycia. Skok z samolotu z wysokości 4000 m to około minuty swobodnego spadania i kilka minut lotu na otwartym spadochronie. Jeśli nie mamy lęku wysokości i podoba nam się taka aktywność to warto rozważyć zrobienie szkolenia AAF, które uprawnia nas do odbywania samodzielnych skoków. Taki kurs obejmuje szkolenie teoretyczne i co najmniej 6 skoków z instruktorem. Później samodzielne skoki to koszt ok.100zł w zależności od miejsca oferującego taką zabawę. Szkoły spadochronowe działają zazwyczaj przy lotniskach sportowych, które są rozsiane po całej Polsce.

Niezależnie na jaki sport ekstremalny się zdecydujesz szczególnie zadbaj o swoje bezpieczeństwo!

Przygodę najlepiej rozpoczynać w renomowanych szkołach pod okiem wykwalifikowanych
instruktorów. Zawsze ubieraj wymaganą odzież ochronną, ochraniacze, a przede wszystkim kask! Dobrym pomysłem jest odpowiednie ubezpieczenie obejmujące wypadki podczas uprawiania sportów wysokiego ryzyka. Nie zapomnij też o swoim organizmie i zadbaj o prawidłową suplementację.

Autor: Marcin Łagocki

Misją marki Botanical & Medicinal Research Sport jest zapewnienie Państwu lepszego komfortu życia, mocy, zdrowia i witalności. Dzięki naszym produktom będziecie Państwo w najlepszym stopniu wspomagać Państwa suplementację, także przed i podczas ekstremalnych wyczynów sportowych.

Sportowe