Single tracki, to trasy rowerowe wytyczone najczęściej w górach i lasach. Są one przygotowane w taki sposób, by dawać jak największą przyjemność z jazdy rowerem górskim. Pełne są zakrętów, wzniesień i zjazdów, przejeżdża się często w pobliżu drzew, po skałach i kamieniach, przez kładki nad strumieniami, a nawierzchnia bywa zróżnicowana. Pozwala to na obcowanie z przyrodą, podziwianie pięknych krajobrazów, oraz podnoszenie swoich umiejętności w jeździe.
Single tracki zlokalizowane są często w ciekawych regionach turystycznych, także oprócz jazdy na rowerze można pozwiedzać okolicę. Zazwyczaj wytyczone są trasy o różnych poziomach trudności, więc nikt nie powinien obawiać się, że nie podoła wyzwaniu, nawet jeśli to będzie jego pierwszy raz. Z kolei tym bardziej zaawansowanym zabawa się nie znudzi, bo każda trasa oferuje coś innego. Nawet jeśli ktoś nie dysponuje odpowiednim rowerem, to przy single trackach zlokalizowane są bazy, w których można wynająć sprzęt. Takich miejsc w Polsce jest już bardzo dużo i z każdym rokiem powstają kolejne. Brzmi jak świetny pomysł na weekend? W takim razie sprawdźmy, gdzie w Polsce są najlepsze trasy!
1. Singletrack Glacencis.
Single tracki Glacencis zlokalizowane są na Ziemi Kłodzkiej i obejmują aż 260 km tras o
zróżnicowanym poziomie trudności, w większości przypadków można zmieniać trasy dzięki
łącznikom. Przy okazji okolica obfituje w wiele innych atrakcji turystycznych i wspaniałe widoki. Nie sposób objechać wszystkie trasy w jeden weekend, więc na pewno jest to region, który każdy amator górskiej jazdy na rowerze odwiedzi nie jeden raz!
2. Góry Kaczawskie.
W pobliżu Jeleniej Góry do dyspozycji rowerzystów oddano ponad 60 km tras. Są wśród nich łatwe i przyjemne, w sam raz na rodzinną wyprawę, jak i te nieco bardziej niebezpieczne, lub wymagające sporego wysiłku. Wiele z nich obfituje w duże różnice wysokości, spore podjazdy i zjazdy, także żądni mocnych wrażeń nie będą się nudzić.
3. Singletrek.
Okolice Świeradowa-Zdroju, to jedne z najstarszych i najpopularniejszych single tracków. Łącznie ponad 80 km jazdy z pewnością zadowoli każdego rowerzystę. Wiele z nich poprowadzonych jest po zboczach największego szczytu Gór Izerskich – Smrek. Kilka tras jest po stronie polskiej, ale większość po czeskiej. Tak jak w poprzednich przypadkach poziom trudności jest zróżnicowany.
4. Porta Rusica.
Bieszczady to piękne, dziewicze góry obfitujące w dziką przyrodę. Właśnie tam znajdziemy piękne i naturalne trasy rowerowe we wschodniej części Polski. Niektóre trasy są już dostępne, natomiast projekt jest rozwojowy i zakłada kilka kolejnych. Z pewnością warto je odwiedzić!
W praktyce nie sposób opisać wszystkie ścieżki, a co dopiero je odwiedzić. Jeśli ktoś się postanowi zagłębić w temat, to zobaczy, że jest ich naprawdę mnóstwo. Nie wszystkie są tak rozległe, jak te wspomniane w artykule, ale za to każdy znajdzie coś interesującego w swojej okolicy. Wiele mniejszych tras jest zlokalizowanych w pobliżu większych miast i na terenach nizinnych. Niezależnie w jakim rejonie Polski postanowimy przemierzać lasy na rowerze górskim, pokonywać korzenie, skałki i wzniesienia pamiętajmy, że ewentualny upadek może skończyć się kontuzją, także bezwzględnie jeździmy w kasku i w ochraniaczach!
Jazda na rowerze górskim to doskonała zabawa, ale też spory wysiłek i obciążenie dla organizmu. Warto zadbać o odpowiednią suplementację.
Autor: Marcin Łagocki
Misją marki Botanical & Medicinal Research Sport jest zapewnienie Państwu lepszego komfortu życia, mocy, zdrowia i witalności. Dzięki naszym produktom będziecie Państwo w najlepszym stopniu wspomagać Państwa suplementację, także przed i podczas ekstremalnych, rowerowych wyczynów sportowych.